  • Mfr # FSR20-12MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7088757
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSR20-12MM-5/16"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,12mmx5/16",303 SS
Max. Temp. Range (F)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.023 Deg/lb-in (0.20 Deg/Nm)
Material
303 Stainless Steel
Style
Set Screw
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
Moment of Inertia
0.1094 lb-in<sup>2</sup>, 32.426 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Reversing
32.3 lb-in (3.65 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
Number of Screws
4 ea
B2 Shaft Penetration
0.842 in
Static Torque
129.2 lb-in (14.60 Nm)
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
64.6 lb-in (7.30 Nm)
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)