  • Mfr # MSPK-15-SS
  • Zoro # G7103028
Bore Dia.
15 mm
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
34 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MSPK-15-SS
Bore Dia.
15 mm
Outside Dia.
34 mm
Dimension Type
Metric
Width
13 mm
Screw Size
M5 x 16
Clearance Dia.
39.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Item
Shaft Collar,Keyed,15mm,303 SS
Type
Two-Piece
Screw Location (R)
12.50 mm
Weight
0.1499 lbs
Keyway (K)
5 mm
Style
Keyed
Screw Finish
Bright, No Plating
Screw Seating Torque
5.4 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Screws
2 ea
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm