- Mfr # OH-MSP-16-SS
- Zoro # G7103630
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
OH-MSP-16-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
34 mm
Dimension Type
Metric
Width
13 mm
Screw Size
M5 x 16
Clearance Dia.
39.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Item
Shaft Collar,Mountable,16mm,303 SS
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Screw Location (R)
12.50 mm
Type
Two-Piece
Style
Round
Threaded Mounting Hole
M5
Screw Seating Torque
5.4 Nm
Weight
0.1426 lbs
Through to Bore (TB)
9 mm
Screw Finish
Bright, No Plating
Number of Screws
2 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
• Ruland mountable shaft collars are designed with flats and holes in the outer diameter for easy mounting of shaft collars to each other or adjacent assemblies. • Ruland clamp style does not mar the shaft, is easy to remove and indefinitely adjustable. • Mountable shaft collars are used for guiding, spacing, stopping, mounting, and component alignment. • Bore 16 mm, OD 34 mm, Width 13 mm, 303 Stainless Steel, Screw M5x16, Wrench 4.0 mm, Seating Torque 5.4 Nm