  • Mfr # ENCL30-5-SS
  • Zoro # G2394537
/ea
Key Features
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
1 13/16 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENCL30-5-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
5/16 in
Outside Dia.
1 13/16 in
Dimension Type
Inch
Width
5/16 in
Screw Size
M3 x 10
Clearance Dia.
1.27 in
Width Tolerance
Bore Diameter
Collar Outside Diameter
30 mm
Screw Thread Size
M3x10
Collar Width
8 mm
Clearance Diameter
32.3 mm
For Shaft Diameter
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Stainless Steel
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Item
Shaft Collar
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
1.1 N-m
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Finish
Bright
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Included Screws
(1) Hex Socket Cap Screw
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Construction
1-Piece
Collar Material
Stainless Steel
Collar Material Grade
303
Screw Location from Center
0.47 in
Screw Material Grade
304
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Screw Material Finish
Bright
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 5/16 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 30 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 32.3 mm, Collar Width 8 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel