  • Mfr # MWS25-10MM-1/4"-SS
  • Zoro # G7086532
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWS25-10MM-1/4"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx1/4",303 SS
Material
303 Stainless Steel
Style
Set Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.83 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Screw Finish
Black Oxide
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Static Torque
4.60 Nm
Dynamic Torque Reversing
1.15 Nm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Number of Screws
4 ea
Measurement Type
Inch/Metric
Dynamic Torque Non-Reversing
2.30 Nm
Moment of Inertia
7.871x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
0.461 in
B1 Shaft Penetration
11.7 mm