  • Mfr # MWS25-10MM-1/4"-A
  • Zoro # G7086480
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS25-10MM-1/4"-A
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
Set Screw Size
M4
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx1/4",Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.75 Deg/Nm
Moment of Inertia
2.955x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
0.461 in
Dynamic Torque Non-Reversing
1.55 Nm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Screw Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Reversing
0.78 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Static Torque
3.10 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)