  • Mfr # PCR20-10MM-1/4"-A
  • Zoro # G7093919
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PCR20-10MM-1/4"-A
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx1/4",Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.070 Deg/lb-in (0.62 Deg/Nm)
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
30 lb-in (3.39 Nm)
Dynamic Torque Reversing
15 lb-in (1.70 Nm)
B2 Shaft Penetration
0.695 in
Static Torque
60.0 lb-in (6.78 Nm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Moment of Inertia
0.0340 lb-in<sup>2</sup>, 9.948 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)