  • Mfr # PSR16-10MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7096192
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.313 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSR16-10MM-5/16"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx5/16",303 SS
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Style
Set Screw
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
303 Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.103 Deg/lb-in (0.91 Deg/Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Dynamic Torque Reversing
10.25 lb-in (1.16 Nm)
Screw Material
Alloy Steel
B2 Shaft Penetration
0.579 in
Measurement Type
Inch/Metric
Moment of Inertia
0.0317 lb-in<sup>2</sup>, 9.275 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Number of Screws
4 ea
Static Torque
41.0 lb-in (4.63 Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
20.5 lb-in (2.32 Nm)
Screw Seating Torque
1.76 Nm
B1 Shaft Penetration
14.7 mm
Screw Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)