  • Mfr # PCR16-10MM-5/16"-A
  • Zoro # G7094013
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.313 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCR16-10MM-5/16"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx5/16",Aluminum
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.203 Deg/lb-in (1.80 Deg/Nm)
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Material
Aluminum
Dynamic Torque Reversing
7.5 lb-in (0.85 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
15 lb-in (1.70 Nm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
B1 Shaft Penetration
14.7 mm
Number of Screws
2 ea
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Static Torque
30.0 lb-in (3.39 Nm)
Moment of Inertia
0.0116 lb-in<sup>2</sup>, 3.394 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.579 in