  • Mfr # PCMR25-10-9-SS
  • Zoro # G7093989
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 9 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
31.8 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCMR25-10-9-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 9 mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
31.8 mm
Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10x9mm,303 SS
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.91 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Style
Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
B1 Shaft Penetration
14.7 mm
Screw Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Non-Reversing
2.32 Nm
Moment of Inertia
9.275 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Reversing
1.16 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
14.7 mm
Number of Screws
2 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Measurement Type
Metric
Static Torque
4.63 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.25 mm
Description