  • Mfr # PSR20-11MM-1/4"-SS
  • Zoro # G7096411
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR20-11MM-1/4"-SS
Bore Dia.
11 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,4 Beam,11mmx1/4",303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.064 Deg/lb-in (0.57 Deg/Nm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Dynamic Torque Non-Reversing
35 lb-in (3.96 Nm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Dynamic Torque Reversing
17.5 lb-in (1.98 Nm)
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Static Torque
70.0 lb-in (7.91 Nm)
Number of Screws
4 ea
B2 Shaft Penetration
0.695 in