  • Mfr # MWS30-11-10-SS
  • Zoro # G7086718
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 10 mm
Outside Dia.
30.0 mm
Overall Length
30.0 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS30-11-10-SS
Bore Dia.
11 mm x 10 mm
Outside Dia.
30.0 mm
Overall Length
30.0 mm
Set Screw Size
M5
Item
Beam Coupling,4 Beam,11x10mm,303 SS
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Material
303 Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.46 Deg/Nm
Screw Seating Torque
4 Nm
Static Torque
10.00 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
14.2 mm
Moment of Inertia
20.920 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Axial Motion
0.25 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B2 Shaft Penetration
14.2 mm
Dynamic Torque Reversing
2.50 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
5.00 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Description