  • Mfr # MWC30-11-9-SS
  • Zoro # G7086821
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 9 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
30.0 mm
Overall Length
38.0 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.46 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWC30-11-9-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 9 mm
Outside Dia.
30.0 mm
Overall Length
38.0 mm
Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,11x9mm,303 SS
0.46 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
303 Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
5.00 Nm
Measurement Type
Metric
Number of Screws
2 ea
Screw Seating Torque
4.6 Nm
B1 Shaft Penetration
18.2 mm
Static Torque
10.00 Nm
Axial Motion
0.25 mm
Moment of Inertia
20.920 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Reversing
2.50 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
B2 Shaft Penetration
18.2 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description