  • Mfr # PCR18-12MM-1/4"-SS
  • Zoro # G7094293
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
12 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.125 in (28.6 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PCR18-12MM-1/4"-SS
Bore Dia.
12 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.125 in (28.6 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,4 Beam,12mmx1/4",303 SS
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.111 Deg/lb-in (0.98 Deg/Nm)
Material
303 Stainless Steel
B2 Shaft Penetration
0.695 in
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
23 lb-in (2.60 Nm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Dynamic Torque Reversing
11.5 lb-in (1.30 Nm)
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Moment of Inertia
0.0603 lb-in<sup>2</sup>, 17.643 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Number of Screws
2 ea
Static Torque
46.0 lb-in (5.20 Nm)