  • Mfr # MWS15-3/16"-3MM-SS
  • Zoro # G7086961
/ea
Key Features
Bore Dia.
0.188 in x 3 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWS15-3/16"-3MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.188 in x 3 mm
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Set Screw Size
M3
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,3/16"x3mm,303 SS
Max. Temp. Range (F)
Material
303 Stainless Steel
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in (0.20 mm)
Style
Set Screw
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.52 Deg/Nm
Moment of Inertia
0.731x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Reversing
0.30 Nm
Axial Motion
0.005 in (0.13 mm)
B2 Shaft Penetration
9.5 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
B1 Shaft Penetration
0.378 in
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
0.60 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Static Torque
1.20 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Inch/Metric
Number of Screws
4 ea
Screw Seating Torque
0.92 Nm
Description
Beam Coupling,4 Beam,3/16 In.x3mm,303 SS