  • Mfr # MWS20-3/16"-4MM-A
  • Zoro # G7087040
/ea
Key Features
Bore Dia.
0.188 in x 4 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
0.787 in (20.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in (0.20 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWS20-3/16"-4MM-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.188 in x 4 mm
Outside Dia.
0.787 in (20.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M3
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,3/16"x4mm,Aluminum
0.008 in (0.20 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.01 Deg/Nm
Material
Aluminum
Style
Set Screw
B1 Shaft Penetration
0.378 in
Measurement Type
Inch/Metric
Screw Seating Torque
0.92 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Reversing
0.33 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.005 in (0.13 mm)
Number of Screws
4 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Material
Alloy Steel
Moment of Inertia
1.053x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Static Torque
1.30 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 Nm
B2 Shaft Penetration
9.5 mm
Description
Beam Coupling,4 Beam,3/16 In.x4mm,Aluminum