  • Mfr # MWS15-4MM-1/8"-A
  • Zoro # G7087171
Bore Dia.
4 mm x 0.125 in
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS15-4MM-1/8"-A
Bore Dia.
4 mm x 0.125 in
Outside Dia.
0.590 in (15.0 mm)
Overall Length
0.787 in (20.0 mm)
Set Screw Size
M3
Fastening Dimensions
Item
Beam Coupling,4 Beam,4mmx1/8",Aluminum
Material
Aluminum
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in (0.20 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
4.44 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Static Torque
0.85 Nm
Number of Screws
4 ea
Moment of Inertia
0.293x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Seating Torque
0.92 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.43 Nm
B2 Shaft Penetration
0.378 in
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
B1 Shaft Penetration
9.5 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
Axial Motion
0.005 in (0.13 mm)
Dynamic Torque Reversing
0.21 Nm