  • Mfr # PCMR13-4-3-A
  • Zoro # G7087250
/ea
Key Features
Bore Dia.
4 mm x 3 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
12.7 mm
Overall Length
19.1 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCMR13-4-3-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
4 mm x 3 mm
Outside Dia.
12.7 mm
Overall Length
19.1 mm
Screw Size
M2
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,4x3mm,Aluminum
0.20 mm
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
6.66 Deg/Nm
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
B1 Shaft Penetration
9.0 mm
Measurement Type
Metric
Static Torque
0.90 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Moment of Inertia
0.117 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.13 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.45 Nm
B2 Shaft Penetration
9.0 mm
Dynamic Torque Reversing
0.23 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
0.6 Nm
Number of Screws
2 ea
Description