  • Mfr # MWS25-8-7-A
  • Zoro # G7087460
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MWS25-8-7-A
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Item
Beam Coupling,4 Beam,8x7mm,Aluminum
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.22 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Moment of Inertia
2.955 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Static Torque
3.42 Nm
Axial Motion
0.25 mm
B2 Shaft Penetration
11.7 mm
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.71 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Dynamic Torque Reversing
0.86 Nm
Description