  • Mfr # MWS25-9-7-A
  • Zoro # G7087442
Bore Dia.
9 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MWS25-9-7-A
Bore Dia.
9 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Item
Beam Coupling,4 Beam,9x7mm,Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.75 Deg/Nm
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.55 Nm
Moment of Inertia
2.955 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
11.7 mm
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
0.78 Nm
Axial Motion
0.25 mm
Static Torque
3.10 Nm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Description