  • Mfr # FSR16-11MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7088529
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.084 Deg/lb-in (0.74 Deg/Nm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSR16-11MM-5/16"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,11mmx5/16",303 SS
0.084 Deg/lb-in (0.74 Deg/Nm)
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Style
Set Screw
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
B1 Shaft Penetration
18.3 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
19.5 lb-in (2.20 Nm)
Screw Material
Alloy Steel
Number of Screws
4 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
Dynamic Torque Reversing
9.7 lb-in (1.10 Nm)
B2 Shaft Penetration
0.720 in
Screw Seating Torque
4 Nm
Static Torque
38.9 lb-in (4.40 Nm)