  • Mfr # FCR20-11MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7088422
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FCR20-11MM-5/16"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Screw Size
M5
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,11mmx5/16",303 SS
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.023 Deg/lb-in (0.20 Deg/Nm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Measurement Type
Inch/Metric
Static Torque
129.2 lb-in (14.60 Nm)
Number of Screws
2 ea
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Finish
Black Oxide
Moment of Inertia
0.1094 lb-in<sup>2</sup>, 32.426 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Dynamic Torque Reversing
32.3 lb-in (3.65 Nm)
Screw Material
Alloy Steel with Nypatch®
Screw Seating Torque
9.5 Nm
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
64.6 lb-in (7.30 Nm)
B2 Shaft Penetration
0.842 in