  • Mfr # FSR16-12MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7088763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FSR16-12MM-5/16"-SS
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,6 Beam,12mmx5/16",303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.084 Deg/lb-in (0.74 Deg/Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
B1 Shaft Penetration
18.3 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Static Torque
38.9 lb-in (4.40 Nm)
Dynamic Torque Non-Reversing
19.5 lb-in (2.20 Nm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Dynamic Torque Reversing
9.7 lb-in (1.10 Nm)
Screw Seating Torque
4 Nm
Moment of Inertia
0.0381 lb-in<sup>2</sup>, 11.293 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
0.720 in