  • Mfr # FSMR38-12-11-SS
  • Zoro # G7088860
Bore Dia.
12 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-12-11-SS
Bore Dia.
12 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
Item
Beam Coupling,6 Beam,12x11mm,303 SS
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
303 Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.19 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Number of Screws
4 ea
Dynamic Torque Non-Reversing
10.76 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Static Torque
21.52 Nm
Dynamic Torque Reversing
5.38 Nm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Axial Motion
0.38 mm
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Metric
Description