  • Mfr # FSMR32-13-10-SS
  • Zoro # G7089000
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm x 10 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR32-13-10-SS
Bore Dia.
13 mm x 10 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x10mm,303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.33 Deg/Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 Nm
Static Torque
11.32 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Finish
Black Oxide
Number of Screws
4 ea
B2 Shaft Penetration
21.4 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Axial Motion
0.25 mm
Moment of Inertia
32.426 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.83 Nm
Description