  • Mfr # FCMR32-13-11-SS
  • Zoro # G7089122
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FCMR32-13-11-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Clearance Dia. (mm)
37.06 mm
Screw Size
M5
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x11mm,303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.33 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Style
Clamp
Axial Motion
0.25 mm
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Moment of Inertia
32.426 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Number of Screws
2 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B2 Shaft Penetration
21.4 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 Nm
Static Torque
11.32 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel with Nypatch®
Dynamic Torque Reversing
2.83 Nm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Measurement Type
Metric
Screw Finish
Black Oxide
Description