  • Mfr # FCMR38-13-11-A
  • Zoro # G7089159
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.24 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCMR38-13-11-A
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x11mm,Aluminum
0.24 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
6.22 Nm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Reversing
3.11 Nm
Static Torque
12.43 Nm
Description