  • Mfr # FSMR38-13-11-A
  • Zoro # G7089098
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FSMR38-13-11-A
Bore Dia.
13 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x11mm,Aluminum
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.24 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Material
Aluminum
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Measurement Type
Metric
Dynamic Torque Reversing
3.11 Nm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Screws
4 ea
Axial Motion
0.38 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Static Torque
12.43 Nm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Non-Reversing
6.22 Nm
Description