  • Mfr # FSMR38-13-13-SS
  • Zoro # G7089271
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-13-13-SS
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x13mm,303 SS
0.76 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.19 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Measurement Type
Metric
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
10.76 Nm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Screw Material
Alloy Steel
Static Torque
21.52 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.38 mm
Number of Screws
4 ea
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
5.38 Nm
Description