  • Mfr # FCMR32-13-13-A
  • Zoro # G7089192
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.71 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCMR32-13-13-A
Bore Dia.
13 mm x 13 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Clearance Dia. (mm)
37.06 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x13mm,Aluminum
0.71 Deg/Nm
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.90 Nm
Axial Motion
0.25 mm
Static Torque
5.80 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Dynamic Torque Reversing
1.45 Nm
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Moment of Inertia
11.885 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
21.4 mm
Description