  • Mfr # FSMR32-14-13-A
  • Zoro # G7089649
Bore Dia.
14 mm x 13 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.71 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
FSMR32-14-13-A
Bore Dia.
14 mm x 13 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Item
Beam Coupling,6 Beam,14x13mm,Aluminum
0.71 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Measurement Type
Metric
Dynamic Torque Reversing
1.27 Nm
B2 Shaft Penetration
21.4 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Moment of Inertia
11.885 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Static Torque
5.08 Nm
Axial Motion
0.25 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.54 Nm
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Number of Screws
4 ea
Screw Finish
Black Oxide
Description