  • Mfr # FCR24-15MM-1/2"-SS
  • Zoro # G7089612
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
15 mm x 0.500 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.500 in (38.1 mm)
Overall Length
2.250 in (57.2 mm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.030 in (0.76 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FCR24-15MM-1/2"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
15 mm x 0.500 in
Outside Dia.
1.500 in (38.1 mm)
Overall Length
2.250 in (57.2 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.642 in
Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,15mmx1/2",303 SS
0.030 in (0.76 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.031 Deg/lb-in (0.27 Deg/Nm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
303 Stainless Steel
Static Torque
175.4 lb-in (19.82 Nm)
Screw Seating Torque
16 Nm
Screw Material
Alloy Steel with Nypatch®
Dynamic Torque Reversing
43.9 lb-in (4.96 Nm)
Moment of Inertia
0.2814 lb-in<sup>2</sup>, 83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Finish
Black Oxide
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.015 in (0.38 mm)
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
1.075 in
Dynamic Torque Non-Reversing
87.7 lb-in (9.91 Nm)