  • Mfr # FCR20-15MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7089868
Bore Dia.
15 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCR20-15MM-5/16"-SS
Bore Dia.
15 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Item
Beam Coupling,6 Beam,15mmx5/16",303 SS
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.037 Deg/lb-in (0.33 Deg/Nm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Static Torque
100.2 lb-in (11.32 Nm)
Measurement Type
Inch/Metric
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
50.1 lb-in (5.66 Nm)
Dynamic Torque Reversing
25 lb-in (2.83 Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
B2 Shaft Penetration
0.842 in