  • Mfr # FCMR38-15-13-SS
  • Zoro # G7089953
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
15 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FCMR38-15-13-SS
Bore Dia.
15 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,15x13mm,303 SS
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.27 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
9.91 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Reversing
4.96 Nm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Axial Motion
0.38 mm
Screw Seating Torque
16 Nm
Static Torque
19.82 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Description