  • Mfr # FCMR38-17-13-A
  • Zoro # G7090297
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
17 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCMR38-17-13-A
Bore Dia.
17 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x13mm,Aluminum
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.56 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Non-Reversing
4.52 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Static Torque
9.04 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.26 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Description