  • Mfr # FCMR38-17-15-SS
  • Zoro # G7090382
Bore Dia.
17 mm x 15 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FCMR38-17-15-SS
Bore Dia.
17 mm x 15 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Screw Size
M6
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x15mm,303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.40 Deg/Nm
Dynamic Torque Reversing
4.10 Nm
Screw Seating Torque
16 Nm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Static Torque
16.38 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
8.19 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description