  • Mfr # FCMR38-17-15-A
  • Zoro # G7090470
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
17 mm x 15 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FCMR38-17-15-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
17 mm x 15 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Screw Size
M5
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x15mm,Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.56 Deg/Nm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
Aluminum
Style
Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Number of Screws
2 ea
Static Torque
9.04 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Non-Reversing
4.52 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.26 Nm
Screw Material
Alloy Steel with Nypatch®
Description