  • Mfr # FSMR38-17-17-SS
  • Zoro # G7090568
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
17 mm x 17 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-17-17-SS
Bore Dia.
17 mm x 17 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x17mm,303 SS
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.40 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Dynamic Torque Reversing
4.10 Nm
Static Torque
16.38 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Axial Motion
0.38 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
8.19 Nm
Description