  • Mfr # FSMR38-17-17-A
  • Zoro # G7090540
Bore Dia.
17 mm x 17 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FSMR38-17-17-A
Bore Dia.
17 mm x 17 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x17mm,Aluminum
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.56 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Reversing
2.26 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
4.52 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Static Torque
9.04 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Description