  • Mfr # FSR24-18MM-3/8"-A
  • Zoro # G7090638
Key Features
Bore Dia.
18 mm x 0.375 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.500 in (38.1 mm)
Overall Length
2.250 in (57.2 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSR24-18MM-3/8"-A
Dimensions
Bore Dia.
18 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.500 in (38.1 mm)
Overall Length
2.250 in (57.2 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M6
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,18mmx3/8",Aluminum
Material
Aluminum
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.030 in (0.76 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Style
Set Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.063 Deg/lb-in (0.56 Deg/Nm)
Screw Finish
Black Oxide
B2 Shaft Penetration
1.075 in
Number of Screws
4 ea
Moment of Inertia
0.1023 lb-in<sup>2</sup>, 30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Reversing
20 lb-in (2.26 Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
40 lb-in (4.52 Nm)
Axial Motion
0.015 in (0.38 mm)
Static Torque
80.0 lb-in (9.04 Nm)
Measurement Type
Inch/Metric
B1 Shaft Penetration
27.3 mm