  • Mfr # FCMR38-18-11-A
  • Zoro # G7090778
Bore Dia.
18 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FCMR38-18-11-A
Bore Dia.
18 mm x 11 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Screw Size
M5
Item
Beam Coupling,6 Beam,18x11mm,Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.56 Deg/Nm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Axial Motion
0.38 mm
Static Torque
9.04 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.26 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
4.52 Nm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description