  • Mfr # FSMR38-18-12-SS
  • Zoro # G7090769
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
18 mm x 12 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-18-12-SS
Bore Dia.
18 mm x 12 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,18x12mm,303 SS
0.76 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.40 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
8.19 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Reversing
4.10 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Static Torque
16.38 Nm
Description