  • Mfr # FSMR38-18-16-SS
  • Zoro # G7090839
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
18 mm x 16 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FSMR38-18-16-SS
Bore Dia.
18 mm x 16 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,18x16mm,303 SS
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.40 Deg/Nm
Material
303 Stainless Steel
Static Torque
16.38 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
8.19 Nm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Dynamic Torque Reversing
4.10 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Description