  • Mfr # FSMR38-20-13-A
  • Zoro # G7091557
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
20 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-20-13-A
Bore Dia.
20 mm x 13 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,20x13mm,Aluminum
0.76 mm
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.77 Deg/Nm
Dynamic Torque Reversing
2.94 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Static Torque
11.75 Nm
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
5.88 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Description