  • Mfr # FCMR38-20-15-SS
  • Zoro # G7091502
Bore Dia.
20 mm x 15 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Screw Size
M6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCMR38-20-15-SS
Bore Dia.
20 mm x 15 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia. (mm)
41.71 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,20x15mm,303 SS
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Material
303 Stainless Steel
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.28 Deg/Nm
Moment of Inertia
83.407 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Static Torque
9.49 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
4.75 Nm
Screw Seating Torque
16 Nm
Dynamic Torque Reversing
2.37 Nm
Description