  • Mfr # OF-MSP-10-AN
  • Zoro # G3402335
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm
Material
Aluminum
Outside Dia.
24 mm
Dimension Type
Metric
Width
9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OF-MSP-10-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
24 mm
Dimension Type
Metric
Width
9 mm
Screw Size
M3 x 10
Clearance Dia.
26.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Aluminum
Operating Temp. Range
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Weight
0.0186 lbs
System of Measurement
Screw Seating Torque
1.1 Nm
Flat to Bore (FB)
5 mm
Style
Round
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Threaded Mounting Hole
M3
Screw Finish
Bright, No Plating
Number of Screws
2 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Location (R)
8.51 mm
Distance Across Flats
20 mm
Type
Two-Piece
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece mountable shaft collar has a 10mm bore, 24mm OD, and 9mm width. It has machined flats and tapped holes on the top and bottom of the collar allowing users to stack collars on top of each other when shafting must be perpendicular to each other. Users can also mount components such as sensors directly to the collar or mount the collar to metal plates. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from high strength 2025 black anodized aluminum to a fine burr-free finish for light corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.