  • Mfr # MCLX-16-14-SS
  • Zoro # G7099412
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
16 mm x 14 mm
Outside Dia.
34 mm
Overall Length
50 mm
Finish
Bright
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCLX-16-14-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
16 mm x 14 mm
Outside Dia.
34 mm
Overall Length
50 mm
Clearance Dia.
39.4 mm
Details
Item
Rigid Coupling,1-Pc,16x14mm,303 SS
System of Measurement
Metric
Finish
Bright
Max. RPM
4000 RPM
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Style
One-Piece
Rated Torque
60 Nm
Screw Location
12.0 mm
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Number of Screws
4 ea
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
5.4 Nm
Clamp Screw
M5
B2 Shaft Penetration
25.0 mm
B1 Shaft Penetration
25.0 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel with Nypatch®
Description