  • Mfr # MSPC-20MM-5/8"-F
  • Zoro # G810790006
System of Measurement
Inch to Metric
Overall Length
2 9/16 in
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.0020/0.0005 in
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSPC-20MM-5/8"-F
Dimensions
Overall Length
Bore Diameter 2
5/8 in
Bore Diameter 1
20 mm
Clearance Diameter
1.93 in
Minimum Bore Diameter
5/8 in
Maximum Bore Diameter
20 mm
Coupling Outside Diameter
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
M6
Keyway Depth 2
3/16 in
Keyway Width 1
6 mm
Keyway Width 2
3/16 in
Keyway Depth 1
6 mm
Details
Item
Rigid Coupling
System of Measurement
Inch to Metric
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
Standards
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Torque
3,097 in-lb
Maximum Speed
4,000 RPM
Zero Backlash
Yes
Shaft Tolerance
Features
Anti-Vibration Coating on Hardware
Fastener Tightening Torque
16 N-m
Coupling Material Grade
1215
Screw Material Finish
Black Oxide
Bore Type
Round Keyed
Coupling Material Finish
Black Oxide
Recommended Gap
0.094 in
Maximum Operating Temperature
350 Degrees F
Coupling Material
Carbon Steel
Number of Locking Screws
8
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Included Screws
(8) Hex Socket Cap Screws
Screw Location from Center
0.606 in
Coupling Construction
Two-Piece
Shaft Locking Type
Clamp On
Description
Rigid Coupling, Bore Diameter 1 20 mm, Bore Diameter 2 5/8 in, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 1.93 in, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Carbon Steel, Coupling Outside Diameter 1 21/32 in, Different Bore Sizes Yes, Keyway Depth 1 6 mm, Keyway Depth 2 3/16 in, Minimum Bore Diameter 5/8 in, Keyway Width 1 6 mm, Keyway Width 2 3/16 in, Maximum Bore Diameter 20 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 3,097 in-lb, Overall Length 2 9/16 in, Shaft Locking Type Clamp On