  • Mfr # MOST41-19-SS
  • Zoro # G3391668
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Finish
Bright
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOST41-19-SS
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
1.625 in (41.3 mm)
Overall Length
2.000 in (50.8 mm)
Set Screw Size
M5
Hub Width
18.0 mm
Fastening Dimensions
Finish
Bright
Material
303 Stainless Steel
Weight
0.3622 lbs
Max. Temp. Range (F)
Rating determined by disk
Screw Type
Set Screw
Screw Finish
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
3.2 Nm
B1 Shaft Penetration
18.0 mm
Number of Screws
2 ea 90° apart
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Description
Ruland oldham couplings are zero-backlash and designed for use in applications with high parallel misalignment (up to 10% of the OD). This set screw style hub is a component in a three piece design which mates two stainless steel hubs to a disk insert. It has a 19mm bore, 41.3mm OD, and 18.0mm length. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp or set screw hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. Disks are available in three materials allowing the user to tailor coupling performance to system requirements. Stainless steel hubs can be used in high corrosion, high temperature, and cleanroom environments when combined with a PEEK disk. The complete coupling has a balanced design and can accommodate speeds of up to 4,500 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. This oldham coupling hub is RoHS and REACH compliant.