  • Mfr # MCL-15E-SS
  • Zoro # G3400366
/ea
Key Features
Material
303 Stainless Steel
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric with Inch Bore
Width
15 mm
Screw Size
M6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCL-15E-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.9375 in
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric with Inch Bore
Width
15 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia.
52.1 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Weight
0.2878 lbs
System of Measurement
Type
One-Piece
Number of Screws
1 ea
Screw Finish
Bright, No Plating
Screw Location (R)
17.50 mm
Screw Seating Torque
9.6 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Bore Tolerance
+0.002 in / +0.0005 in
Style
Round
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This one-piece international series shaft collar has a 0.9375" bore, 45mm OD, and 15mm width. International series collars have metric outer diameter and width dimensions. They are supplied with a metric screw allowing users to have an inch bore collar that can be installed with metric tools. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 303 stainless steel to a fine burr-free finish with hardware of like material for consistent corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.